10kW güneş enerjisi sistemleri, müstakil evler, büyük konutlar ve işletmeler için popüler bir alternatif enerji çözümüdür. 10kW’lık bir güneş sisteminin kurulum maliyeti şu anda 14.000 $ + KDV şeklindedir. Kuruldukları yere bağlı olarak, en fazla 10kW güneş enerjisi sistemi, ortalama 5-6 yıllık bir geri ödeme süresine sahiptir ve bu da yıllık% 15-20’lik bir yatırım getirisi anlamına gelebilir. Ancak 14.000 $ ‘lık bir fiyat etiketi hala bir ev sahibi için önemli bir yatırımdır, bu yüzden 10kW güneş sistemlerinin neden bu kadar popüler olduğunu görelim.

10.000 watt (10kW) güneş sistemi açıkladı
Bir 10kW güneş sistemi 35 ila 40 güneş paneli içerir. Sistem, panelleri tutmak için çok fazla alana ihtiyaç duyar – genellikle büyük bir çatı. En kaliteli ekipmanla doğru bir şekilde kurulduğunda, 10kW’lık bir güneş sistemi zaman dilimine, panellerin eğim açısına ve coğrafi konumunuza bağlı olarak günde 35-45kW üretecektir.

Ortalama 10kW güneş sistemi ne kadar?
Türkiye’de ortalama 10kW güneş enerjisi sistemi watt başına 50-60 KRŞ arasında . Ortalama maliyet olarakta 12-18 bin dolarlık bir başlangıç ​​fiyat etiketi ile ortaya çıkıyor.

10kW güneş sistemi maliyeti devlete göre değişir mi?
10kW’lık bir güneş sisteminin kurulumunun toplam maliyeti, Türkiyedeki güneş enerjisi endüstrisinin pazar dinamikleri temelinde% 10 ila% 15 arasında değişebilir. Ayrıca 3kW’dan 10kW’a kadar devletin verdiği izin doğrultusunda konutlar güneş enerjisi sistemlerinin mevcut ortalama maliyetini de karşılaştırabilirsiniz .

10kW güneş enerjisi sistemi ne kadar enerji üretiyor?
Türkiye’de 10kW’lık bir güneş enerjisi sistemi tarafından üretilen elektrik miktarı, kurulduğu yere bağlı olarak yılda 11.000 kWh’den yılda 15.000 kWh’ye kadar değişebilir. Güneş panellerinin evinizde ne kadar 10kW üreteceğini görmek için, bulunduğunuz yere ve çatınızın özelliklerine baktığımızda, her bir şehirde güneş panellerinin ne kadar elektrik ürettiğini görebilirsiniz. Çatınızın müsaitlik durumana görede değişkenlik kazanır.

10kW sistemi oluşturmak için kaç güneş paneli gereklidir?
Montajcılar, 2018 yılında çoğu konut ve küçük ticari güneş enerjisi tesisatı için, 270 watt (60 hücre) güneş paneli güneş panelleri kullanıyor. Standart 60 hücreli 275 watt’lık bir panel ile 10kW’lık bir güneş sistemi 37 güneş paneline sahip olacaktır (aslında bu sistem 9.9kW veya 9990 watt olacaktır).

10kW sistem için ne kadar çatı alanına ihtiyacım var?
270w Güneş panel boyutları 100 cm * 165 cm dir. Çarpma ile, 10kW sistemi için 61,5 m2 yer gerekli olduğunu yalnız bunlar ara bağlatı vs. için 65 m2 gibi çatı alanına ihtiyacınız olacak. Çatınız çok küçükse veya yeterince güneşe maruz kalmıyorsa, bir güneş şemsiyesi düşünebilirsiniz . Bu yapılar arabanızı korur ve güneş panelleri için çok fazla yüzey alanı sağlar. Ayrıca, bir güneş şemsiyesi elektrikli arabalar, golf arabaları ve çim ekipmanlarını şarj edebilir.

Evime ne kadar enerji ihtiyacı var?
Evinizin ihtiyaç duyduğu enerjiyi bulmak için en kolay yol, eski elektrik faturalarınıza bakmaktır. Çoğu yardımcı şirket, enerji kullanımını ayda “kilovat saat” veya “kW saat olarak kullanıldı” şeklinde raporlamaktadır. Bazıları, size günlük ve saatlik kullanım sağlamak için sayıyı daha da aşacaktır. Sizinki hesaplama yapmıyorsa, günlük enerji ihtiyacınızı karşılamak için aylık ortalamalarınızı 30’a bölersiniz. Sonra evinizin bir saatte ne kadar güç kullandığını bulmak için 24’e yeniden bölün. Tüm bu hesap makinesine bir alternatif olarak, güneş tahmin aracımızı kullanabilirsiniz .

10kW güneş sisteminin faydaları nelerdir?
Bir 10kW güneş sistemi mülkiyet değerinizi artırır. Güneş fotovoltaik (PV) enerji sistemlerine sahip evlerin, güneş sistemi olmayan benzer bir eve kıyasla ortalama 15.000 $ daha fazla satıldığı tespit edildi.

10kW güneş sistemi üzerinde para biriktirebilir miyim?
Türkiye’de, elektrik faturanızda ayda ortalama 900-1000 tl tasarruf bekleyebilirsiniz ancak 10kW’lık bir sistem için bu tasarruf rakamı farklı şehirler için değişir. Tabiki her şehir için güneş üretimi farklılık gösterebilir. 10kW güneş enerjisi sistemi 5-6 yıl gibi kısa bir geri ödeme süresine sahiptir. Bu zaman geçtikten sonra, yatırımınızdan daha fazla tasarruf etmiş olacaksınız.

10kW güneş sistemi için iyi bir dağıtım şirketi nasıl bulabilirim?
Güneş sistemi dağıtım şirketi seçerken, bölgenizdeki lisanslı yükleniciler olan yerel güneş şirketleri ile başlayın . Yerel bir yükleyici, ulusal rakiplerinden daha iyi bir üne sahip olmaya odaklanacaktır. Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı (NREL) tarafından yapılan yeni bir araştırmada, yerel tesisat yüklenicilerinden gelen güneş maliyetinin, ülke çapında veya ulusal düzeyde maruz kalmaya çalışan şirketlerin maliyetinden yüzde 10 daha az olduğu görülmüştür.

Bu Konu hakkında detaylı bilgi için sitemizin iletişim bölümünden de faydalanabilirsiniz.