Bu yazımızda çatımızı nakite çevirmenin vakti zamanı geldi de geçiyor olacak. Çatımıza kurulan güneş panelleri ile akü ile depolanmadan şebeke bağlantısı ile üretilen elektriği çift yönlü elektrik sayacı ile hem eve hemde şebekeye verilebilmektedir. Bu sayede evimizin ihtiyacından fazla elektriği şebekede olduğu için direk satışınıda sağlamış oluruz.

Şimdi diğeceksiniz arkadaş sen nereden eminsin satacağımıza  yarın şebeke dağıtım şirketi anlaşmaz bunlar bedava elektrik üretiyor diye. Dediklerinizi duyar gibi oldum bu resmi gazete 18.01.2018 tarihinde yayınlanmış olup artık sizde çatınızda elektrik 3-10 Kw arası elektrik satışına hazırsınız.

 

3 KW Çatı Sistemi Hesaplaması

Minimumda 3 kw sistemi kurulabilir buda ne kadarlık bir gelir elde edeceğini sizinle paylaşmak isterim tabiki her şehir için farklılık gösterebilir bu yüzden sizler için türkiye geneli olarak konya şehrini tercih ettik çünkü konya türkiyedeki tüm şehirler ile ortalamada aynı güneşle saatine dekkelmektedir kısacası örneklemek için 1 ayda 100₺ elektrik faturası ödeyen bir abone nin elektrik kullanımı ortalama 223 kW/saat‘dir. Yılda ise 2676 kW/saat elektrik kullanımı olur. 3kW/saat bir çatı sistemi ise yılda toplam 8575kW/saat elektrik üretir. Lisanssız elektrik alım garanti kapsamında 1kW/saat bedeli 0,133$ dır. Toplam yıllık üretilen elektrik kullanım düşülmeden hesabı yapıldığında 8575kW*0,133$=1140$ dır. Hesaplama ise şöyle yapılmaktadır; üretilen elektrikten tüketilen elektrik düşülüp kalan kısmı aylık olarak çatı GES üreticisinin hesabına dağıtım şirketi tarafından ödenir. Yani 8575-2676=5899 kW alacağınız oluşur. Buda 5899kW*0,133= 784$ dır. Elektriğinizi kendiniz ürettiğiniz gibi ayrıca fazla ürettiğiniz elektrikten de para kazanmaya başlamış olacaksınız. Lisanssız elektrik üretiminin TEDAŞ alım garantisi vardır.

6kw ve 10 kw sistem içinde aynı şekilde hesaplama yapılmaktadır.

 

Şirketimizin bu alanda yapmış olduğu çalışmalar sonucunda çatılarda enerjinin yükselmesini sağlayacak şekilde AR-GE’sini tamamlanmış ve kurulumlar başlatılmıştır. Yenilenebilir enerji alanında inovasyon oluşturan şirketimiz bireysel ve kurumsal müşterilerine hizmet vermek, müşteri memnuniyetini üst seviyede tutmak ve müşteri taleplerine cevap vermek için var gücüyle çalışmalar yapmaktadır. İster mülk sahibi olun ister kiracı, elektriğinizi kendiniz üretebilir, hem kendi ekonominize hem de ülke ekonomisine katkı sağlayabilirsiniz. Enerjide devrim olarak nitelendirdiğimiz çatı projesi geleceğin büyük Türkiye’sini şimdiden görmemizi sağlamaktadır.

KURULUM İÇİN ÖNEMLİ OLANLAR

3 kW’lık bir sistem yaklaşık 11 adet 270 W güneş paneli kullanılır, bu panelleri yerleştirmek için çatısında en az 20 m² boş alan bulundurulması gerekir.

“Çatının ilgili kısmında anten, baca vb. gibi gölgeleme unsuru olmamalı. Panelleri çatının tipine göre belirlenecek altyapıya yerleştirecek uzman ekip kablo bağlantıları ile evirici denilen elektriği normal şebekeye senkronize eden cihaza bağlantıları sağlayıp pano ve sayaç kurulumunu tamamladığı takdirde, kabaca tesis elektriği üretmeye hazır oluyor. Daha sonra yetkili özel dağıtım firması ve TEDAŞ davet edilerek geçici kabul yapıldığı takdirde güneş enerjisi santraliniz elektrik üretmeye resmi olarak başlayacaktır. Burada önemli olan husus deneyimli, işinin uzmanı ve kendini bu alanda kanıtlamış firmalarla çalışmaktır.”

GÜNEŞ PANELLERİ KENDİNİ 5-6 YILDA AMORTİ EDİYOR

Maliyet güneş panelinin türü, modeli, çatının (cephenin) yapısı, kablo metrajları, İnvertör türü, pano ayrıntıları, mesafe gibi bir çok unsura bağlı olduğu için standart bir fiyat söylemenin pek doğru olmayacağını sanmıyorum.

Fiyatların ve üretim verimliliğinin bölgeye göre değişiklik gösterebilmesi ile birlikte 10 kw gücünde bir çatı projesinin ortalama 14 bin dolar artı kdv bir maliyeti oluyor. Sistemin yılık 9 bin 12 bin TL civarında getirisi ve bu getiri ile birlikte sistem 5 ile 6 yıl arasında amorti edebiliyor.

Diyelim ki evinizi sattınız yada kiracı idiniz ve taşındınız.

Yönetmelikte bu konuda açıkça düzenlenmiş durumdadır. Bu tarz bir devir durumunda ;

a) Yeni tüketici ile perakende satış sözleşmesi veya ikili anlaşma imzalanması,

b) Yeni tüketici tarafından İlgili Şebeke İşletmecisine başvuruda bulunulması, hallerinde, yeni tüketici ile 2 (iki) gün içerisinde ilgili üretim tesisi için Sistem Kullanım Anlaşması imzalanır. Yani kısaca evin yeni sahibi GES’in yeni sahibi olabilir.

Çatıdan üretilen elektriğe vergi

Vergilendirme hususunda düzenleme çalışmaları yürüttüklerini dile getiren Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Biz şimdi vatandaşa desek ki, ‘ihtiyaç fazlası elektriğini sisteme satarken fatura keseceksin, beyanname vereceksin,’ bunlar zor işler. Dolayısıyla vergi politikası tarafında destek vermek üzere buradan oluşan kazançların vergiden istisna edilmesi, bu yapılan teslimlerin KDV’den müstesna tutulması mümkün.” diye konuştu.

Naci Ağbal’ın talimatı ile çatıdan elektrik üretimi desteklenecek. Eğer gerekli hazırlıklar tamamlanırsa ve Bakanlar Kurulu da uygun görürse torba yasaya koyulmaya çalışılacak.