Güneş paneli hesaplama programı ile kullanılacak bir güneş paneli bilgisini ve toplam güneş paneli adedini girerek toplamda sistemden elde edilecek gerilim, güç, verim vb. bilgiler elde edilmektedir.

Güneş Enerji Sistemleri Nasıl Hesaplanır?

Güneş enerji sistemleri için fiyat hesaplaması yapmak mümkündür fakat gerçekçi değildir. Afaki olarak verilecek rakamlar, nihai rakamdan çok farklı olabilir. GES kurulumda değişkenler çok fazladır. Sabit maliyetler şöyledir:

  • Güneş paneli fiyatı
  • İnvertör fiyatı
  • Akü fiyatı
  • Şarj kontrol cihazı fiyatı
  • Proje ücreti

Tüm bunlara ilave olarak çatının yönü, kurulum yapılacak yerin konumu, ihtiyaç duyulan sistemin kapasitesi, kullanılacak güneş panellerinin fiyatı (markası, watt’ı, hücre kalitesi vb unsurlar etkilidir) gibi özellikler maliyet konusunda etkilidir.

Örnek vermek gerekirse Bağ evimizde bir adet ufak buzdolabı, tv ve uydusu, 3-5 adet aydınlatma, telefon sarj aletleri örnek olarak olsun bu sistem için öncelik güç hesaplamak gerekli

Lcd plazma led tarzı tvler günlük 4-6 saat çalışma olarak düşünürsek 500 watt gider, buzdolap ise mini olarak düşünürsek 500 de buna gider 24 saat olarak hesaplanır. telefon 12 saat 1 amper çeker genelde 10 saat çalışşa 10 amper, aydınlatma içinde tavsiyem 12 volt lambalardır bunlar tüketim olarak düşüktür bunuda 5w lık 5 tane seçsek 25 yapar 5 çalışsa 125 watt cıkar toplam olarak ise bize gerekli güç 1250 watt cıvardır. 1500 watt olarak fazlalaştıralım ki rahat kullanabilelim 1000-2000 wattlık inverterlar mevcut bundan bir adet. tabi buna birde akü gerekli 100 amper yeter yaklaşık 1200 watt olur işimize yeterli diye düşünüyorum malum gündüz panelden destekler bu akü dolması içinde 2 adet 270 watt güneş paneli olsa satte 540 watt üretir 3 saatte fuller diye tahmin ediyorum geri kalan zamanda da diğer elektrikli eşyalarımızı kullanırız rahatlıkla bunu 2 adet 165 olsa 5 saatte dolar buda ideal görünüyor tercih sizin bunun içinde 20 amper sarj regülatörü gerekli kablo masrafı da yapıldımı sistem hazır.