Gelişen teknolojiyle birlikte artık yenilenebilir enerji kaynakları hayatımızın birçok alanında yer edinmeye başlamıştır. Neredeyse her çalışma alanında en büyük maliyetler ve giderlerden bir tanesi de enerji maliyetidir. Bu enerji maliyetini ne kadar düşürebilirsek karımız ve kazancımızda o denli yüksek olacaktır. Hem devletimiz hemde milletimizin araştırma ve teşvikiyle kısa sürede enerjideki dışa bağımlılığımızı azaltıp, kendi ihtiyacımızı yenilenebilir kaynaklardan elde etmeyi temenni ediyoruz.

Yurt dışında Almanya’da Çin’de bu yenilenebilir enerji teknolojisi bizden kat ve kat daha ileri düzeydedir. Bizin son bir kaç yıldır tanışmış olduğumuz güneş panelleri (Solar panel) onlarca yıldır yurt dışında kullanılmaktadır. Güneş panellerindeki kazanım o ülkenin güneşlenme saatiyle doğru orantılı olduğundan dolayı, Almanya da rağbet gören bir sistemin Türkiye de talep görmemesi neredeyse imkansızdır. Almanya Güneşlenme saati yıllık 1600 saat, Türkiye güneşlenme saati yıllık 2737 saat.

Günümüzde çiftçilerimizin en büyük gider kalemleri sulama için harcanan elektrik faturası yada mazot faturasıdır. Bir çiftçi sulamaya harcadığı paraya başka yatırımlar için ayırmış olsa kısa sürede kat ve kat büyüyecektir. Bunun olması içinde enerjide bağımlılığını azaltması, yani yenilenebilir ( Solar enerji ) den faydalanmalıdır. Yenilenebilir enerji demek; güneşten, rüzgardan vb doğal kaynaklardan enerji, elektrik üretmektir.
Bir çiftçimiz doğru yatırımlar yaparak yıllık harcadığı masrafların neredeyse tamamından kurtulabilir, bunu da tabiki güneş enerji sistmeleri sağlayacaktır.


Ayrıca sadece çiftçimiz değil hangi alanda olursak olalım bu enerji santrallerine yatırım yaparak gelir elde edebilmek deyiz.

Sizlere Tarımsal sulama, GES Projeleri , Rüzgar türbinleri hakkında zamanla açıklayıcı ve yalın bir dille bilgiler vereceğiz. Artık kendi ihtiyaçlarınızı tasarlayıp tahmini fiyatlandırmalar yapabilecek, Maliyet ve amortismanlarınızı  hesaplaya bileceksiniz. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere..