Güneş Panel Çeşitleri Nelerdir ?

Solar Panel , güneş enerjisinden elektrik üretmek için en önemli ilk malzemedir. Bir çok çeşitte solar panel vardır. Ama biz solar panelleri toplamda birçok ana başlıkta topluyoruz.

Solar Panel teknolojisi , 1839 yılından bugüne çok fazla ilerleme gerçekleştirdi. Gerek verimlilik, gerekse ucuz güneş paneli fiyatları açısından güzel bir ilerleme kaydetti.

Güneş paneli çeşitleri başlıca şunlardır ;

  • Monokristal güneş paneli (Monocrystalline Silicon Solar Module)
  • Polikristal güneş paneli (Polycrystalline Silicon Solar Module)
  • İnce film güneş paneli (Thin Film Solar Module)
  • Esnek güneş paneli
  • Saydam güneş paneli

  Monokristal Güneş Paneli :

 

Monokristal güneş hücrelerinin verimlilikleri yaklaşık %24 oranındadır. Bu oran piyasada bulunan diğer güneş enerji panellerine göre çok fazladır. Ama watt başına birim fiyatı da aynı şekilde diğer enerji panellerine göre neredeyse 2 katını bulabilmektedir.

Güneş enerji paneli çeşitleri arasındaki en verimli güneş paneli monokristal‘dir. Bu güneş paneli türü , küçük alanda büyük enerji üretir.

  Polikristal Güneş Paneli :

 

Piyasanın neredeyse %68 den fazlası polikristal güneş pilleri kullanmaktadır. Ayrıca havadaki ısı değişimlerinden çok fazla etkilendiğide söylenemez (monokristale göre).

Bu güneş pillerinin verimlilik oranları yaklaşık %15 civarındadır.

Polikristal güneş paneli, tam bir piyasa malı diyebiliriz. Gerek verimi, gerekse birim maliyeti açısından dengelidir ve fiyatı en ucuz güneş panelidir. Birçok güneş enerji santrali, polikristal güneş panelleri ile yapılmaktadır.

İnce Film Güneş Paneli : 

İnce film güneş paneli, güneş enerjisinden elektrik üretimi piyasasında en küçük oranda paya sahiptir. İnce film güneş pilleri pek tercih edilmez. Bu solar panel türünün tercih edilmemesinin en büyük sebebi ise verimleri az olmasıdır.

Bu ince film güneş pilleri, çok fazla yer kaplamaktadır. Ama bu kadar alan kaplamasına rağmen , alan-verim ilişkisi açısından çok kötü bir performansa sahiptir.

  Esnek Güneş Paneli :

Esnek güneş paneli , çok fazla kullanım imkanına sahip bir solar panel dir. Bu güneş pilleri gerçekten çok esnektir. Ve esnek güneş pilleri kırılmaz, çok dayanıklıdır.

Bu tip güneş pillerinin yapısı hem monokristal hemde polikristal olabilmektedir. Bu durumda , bu enerji panellerinin verimliliklerini de çeşitlendirmektedir.

Esnek güneş paneli, çok hafiftir. Çünkü , bu panellerin alüminyum çerçevesi ve temperli camları yoktur. Buda , onları çok daha hafif yapmaktadır.

Ayrıca ,kubbe tarzı eğimli çatılar için çok idealdir. Çatının düz olması gerekmemektedir.

Kullanım alanları olarak, aklınıza neresi geliyorsa tercih edilebilir. Örneğin, otobüs durakları, eğimli fabrika çatıları, eğimli otopark gölgelikleri, v.b…

  

Saydam Güneş Paneli :

Saydam güneş paneli, piyasadaki güneş panellerine nazaran 40-50 kat daha fazla verimlidir. Bunun anlamı, çok az alanda , inanılmaz derecede elektrik üretim verimidir.

Bu güneş pillerinin kimyasal yapısı kısaca şu şekildedir ; hidrojen,karbon,oksijen ve üretici firmanın gizli formülü. Bu saydam solar panel, herhangi bir cam yüzeye sprey gibi sıkılıyor ve cam yüzey tamamen bu sıvı ile kaplanıyor. Daha sonra kaplanan cam yüzey elektrik üretmeye başlıyor.

Ayrıca , gölgelenme durumlarından dahi neredeyse hiç etkilenmiyor.

Önümüzdeki 4-5 sene içerisinde , saydam güneş paneli piyasaya sürüleceği söyleniyor.

 

Küresel Güneş Jeneratörü :

Aslında bu bir güneş paneli değildir. Ama güneş enerjisinden elektrik üretimi için güzel bir yöntemdir.İçi su dolu bir küre sayesinde, ışıktan maksimum verim alınabiliyor. Küresel güneş jeneratörü ilerleyen dönemlerde çok daha fazla ön plana çıkacak gibi gözüküyor. Şuanda piyasada satışı vardır.

Güneş Paneli Kullanım Alanları

Güneş panelleri binaların iç ve dışında kullanılmaktadır. Isınma, soğutma, sıcak su, elektrik ihtiyacını karşılamaktadır. Deniz araçlarında düşük verimli güneş panelleri kullanılmaktadır. Artezyen su çıkarma işleminde topraktan su çıkarılırken kullanılmaktadır. Güneş enerjisi ile çalışan araçlarda kullanılmaktadır. Güneş enerji santrallerinde kullanılmaktadır. Çevreye, atmosfere ve bütçenize zararı olmayan güneş panelleri ilk uzay araçlarının elektriği için üretilmiştir. Günümüzde teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte tüm alanlar kullanılabilmektedir. Birçok insan tarafından tercih edilen güneş panelleri aslında doğalgaz ve petrol gibi enerjilerden farklıdır. Hem zararsız hem de tükenmeyen bir enerji olduğu gelecek nesillere güvenle aktarılabilecektir.