Güneş Panelleri Kışın Çalışır mı ?

 Mevsimlerden Kış geldi ise Kafanıza bu dönemde güneş panelleri çalışır mı? Çalışmaz mı ? sorusundan kurtulmak için tam size göre bir yazı ve evrensel olduğu için detaylı bir şekilde okumanızda fayda var. hava yılın bu döneminde ani değişiklikler getirebilir. Ülkenin pek çok kesimi şimdiden kar görmüştür ve kutupsal girdap yeterince güneyine kadar uzanmıştır ki ulusumuzun sermayesi bile birkaç derin titreme yaşamıştır. Her ne kadar ilk allıkta güneş enerjisi yaz için ideal olsa da, güneş fotovoltaik (PV) panelleri aslında dört mevsim boyunca faydalı güç üretiyor. Hava koşullarıyla ilgili zorlukların üstesinden gelmek, Genel markalar arasındaki güneş paneli performansının çok değişken iklimlerde zaman açısından test edilebildiği Bölgesel Test Merkezleri’nin bir nedenidir . Test merkezlerindeki araştırmacılar, güneşin hala karlı alanlarda ve diğer zorlu ortamlarda elektrik üretebildiğini gösterdi.

Bir kar tanesinin güneş panelleri üzerinde çok az etkisi vardır, çünkü rüzgar kolaylıkla sürükleyebilir. Işık, seyrek bir kaplama ile saçılımı iletebilir ve elektrik üretmek için panele ulaşabilir. Yoğun karların birikmesiyle panellerinin güç üretmesini engelleyen farklı bir hikaye. Kar yana kaymaya başladığında, paneli hafifçe açığa çıkarsa bile, elektrik üretimi yeniden meydana gelebilir.

Şiddetli kar yağışı, bir güneş paneli sisteminin destek yapısı üzerinde karın ağırlığı stres oluşturduğunda bir problem ortaya çıkarabilir. Sahadaki Güneş panellerin çoğunluğu, montaj noktalarında lokal gerilmeler oluşturma eğilimi olan çerçevelere sahiptir. Test Merkezi’nde araştırmacılar, karın eşit olmayan yükünün oluşturduğu mikro çatlaklar gibi etkileri karakterize ediyorlar. Bu araştırma, güneş enerjisini kuzey iklimlerinde enerji üretimi için daha ekonomik bir seçenek haline getirme potansiyeline sahiptir.

Yine de, kareler olsun ya da olmasın, karın bir PV modülünü erimesi sırasında temizlemesine yardımcı olabileceğini unutmamak gerekir. Bir arabanın ön camına olana benzer: Karın erimesine izin verilirse, ön camda kir kalmaz. Çünkü camdaki herhangi bir kir, karla temas kuracak ve güneşin eridiği zaman onu yıkayacaktır. Karın kirlenmeyi önleyici özellikleri doğal olarak güneş panellerini daha temiz hale getirir ve daha yüksek verime ulaşır.

SunShot, Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuarının liderliğindeki DuraMat Konsorsiyumu desteğiyle PV panellerinin kış unsurlarına dayanmasına yardımcı olmak için başka yollar aramaktadır . DuraMat araştırmacıları, PV bileşenlerinin paketlenmesinde ve montajında ​​kullanılan çeşitli malzemelerin farklı iklim koşullarında nasıl çalıştığını araştırıyor. Bu çalışmalar, daha düşük maliyetli, daha güvenilir ve daha öngörülebilir yeni ürünlerin seri üretime yönelmelerini sağlayacak. DuraMat ayrıca çerçevesiz modülleri optimize eden ve onları dışarıdaki aşırı uçlara daha kolay adapte olabilen yaklaşımları da araştırıyor. DuraMat’ın yeni geliştirilen malzemeleri, çok çeşitli gerçek dünya koşullarında işlevselliğini değerlendirmek için Bölgesel Test Merkezlerinde test edilecektir.

Bu kış, kar yığınları yüksek olsa bile, güneş panellerimizin güç üreteceğinden ve Bölgesel Test Merkezlerinde yapılan araştırmaların PV’nin gelecekte daha da iyi performans göstermesine yardımcı olacağından emin olabiliriz.

Hızlı gerçekler
Araştırmalar, güneşin karlı alanlarda ve diğer zorlu ortamlarda hala elektrik üretebildiğini göstermiştir.
Hafif kar, güneş panelleri üzerinde çok az etkiye sahiptir çünkü kolayca kayabilir.
Şiddetli kar, güneş panelleri tarafından üretilen enerji miktarını sınırlayabilir, ancak ışık hala karda ilerleyebilir ve ileri saçılım, güneş pillerine beklenenden daha fazla ışık verir.
Güneş panelleri tamamen karla kaplı olsa bile, yine de elektrik üretebilirler.