Rüzgar Gülü ile Elektrik Enerjisi

Hava bilindiği gibi sıvılardan farklı olarak daha hızlı hareket eder ve nerede olursa olsun bütün yeri kaplar.

Hava hızlı olarak yer değiştirmesi ile içindeki parçacıklar da hızlı hareket etmiş olur böylece bir kinetik enerji oluşumu başlar bu enerji’yede Rüzgar Enerjisi ismi ile anılır.

Ne Kadar Enerji Üretir?

Rüzgar Enerjisi Namı değer Rüzgar gülleri, Elektrik enerji kapasitelerine bakacak olursak eğer; Standart büyüklükteki bir rüzgar türbini yaklaşık olarak 600 ev ihtiyacı karşılanacak şekilde elektrik enerjisi kapsar.

Türbin pervanesinin yarı çapı ile doğru orantılı olarak artmaktadır veya azalmaktadır. Örnek olarak 10 Metrelik bir pervane çapına sahip rüzgar türbini bulunuyorsa 25 KW elektrik enerjisi üretip keyifle kullanabilirsiniz. Bu tabi’ki orantılı bir şekilde ol masada 80 metrelik bir pervan’eniz olsa varsayıyorum buda size 2500 Kw  elektrik enerjisine dönüşür bu sizin oturduğunuz semtin elektriğine yaklaşık olarak eşittir.

Rüzgar Enerjisinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Avantajları

 • Yakıt yoktur malum hava ile çalışır. ekstra bir masraf istemez ilk kurulum maliyeti haricinde
 • Elektrik üretimi yaparken hiç bir şekilde zararlı gazı doğaya bırakmaz temiz ve yeşil bir doğa için “Profesyonel”
 • Bu Türbinleri neredeyse her yere kurulumu yapılır.
 • En büyük avantajlarından birisi ise bedava enerji tek rüzgar ile değil güneş’lede yapılır. Ama bu maalesef alan bakımından yer kaplar Örnek vermek gerekirse 1 MW büyüklüğünde bir santral kurulumu için 1 adet Türbin yeterli olurken güneş enerjisi için yaklaşık olarak (tahmini) 20.000 metre yer ihtiyacımız vardır.
 • Bir önceki satırda en büyük avantaj dedim olamaz bunu göz ardı etmemek gerekir. Neden diye sorarsanız Güneş enerjisi elektrik üretimi yaparken güneşe ihtiyaç var “no güneş no elektrik” Eee türbin nasıl çalışır hava! Hava olmadı desek biz de olamayız Bu madde sanırım bu rüzgar türbinin avantajını sanırım anlatmaya yetmiştir.

Dezavantajları

 • Rüzgarlı hava olabilir yada olma yada bilir önemli olan türbin ayarımızda esme’sidir. Yani kısaca rüzgar çok eserse yada az eserse türbin maalesef çalışmaz.
 • Rüzgar santralleri kurmak için yer seçimi ve ölçümlerinin iyi yapılması gerekli
 • Rüzgar Gülü için maliyet çok yüksektir.
 • Rüzgar Gülü Göçmen kuşlar için ciddi sıkıntılarla karşı karşıyalar
 • Rüzgar Gülü bir bölgede yoğun ise orada televizyon çekim alanı ve telefon çekim alanları ciddi problem yaşatır.
 • Rüzgar Gülleri ciddi şekilde ses çıkartır ve buda gürültüden dolayı çok sorun çıkartır

 

(Rüzgar Gülü genel olarak avantajlı ve dezavantajlı yönleri bunlardır. Ancak rüzgar ile elde edilen enerjinin hem bedava hemde temiz olması sebebi ile gerçek anlamda tercih edilmesi gerekir.